ą                    

Modlitwa o beatyfikację

 

Boże, Ojcze
Wszechmogący,
który obdarzyłeś
sługę swego
Biskupa
Adolfa Piotra
pełnią
Chrystusowego kapłaństwa, 

mądrością w służbie
Kościołowi, dobrocią
serca
wobec ubogich
i pokrzywdzonych
oraz ukochaniem 

drogi duchowego dziecięctwa,
spraw, abyśmy
wsparci
jego przykładem
stale wzrastali
w wierze
oraz
w miłości
Boga i bliźniego.

Pozwól nam cieszyć się
jego chwałą w niebie
i udziel łask, 
o które Cię
za jego przyczyną
z pokorą i ufnością prosimy. 

Amen.

Licznik odwiedzin

0176776
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Zeszły tydzień
Ten miesiąc
Zeszły miesiąc
Całymi dniami
36
120
342
958
3547
4783
176776

Prognoza odwiedzin
96

6.51%
13.69%
3.72%
2.74%
0.84%
72.51%
Online (15 minutes ago):5
5 guests
no members

Your IP:18.234.247.75

  Nowa książka pt.: "Ukochani diecezjanie…Listy pasterskie"

Przesłanie biskupa Szelążka

Nakładem wydawnictwa Promic ukazał się niedawno drugi tom listów Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka, zatytułowany „Ukochani diecezjanie…” Listy pasterskie [o pierwszym tomie, zawierającym korespondencję z Matką Agnieszką Martin, rodzoną siostrą św. Teresy od Dzieciątka Jezus, nasza redakcja wspominała…]. Redaktorzy – s. Hiacynta Augustynowicz CST, postulatorka procesu i prof. Waldemar Rozynkowski - zebrali w nim listy pasterskie z czasów posługi biskupa w diecezji łuckiej z lat 1926-1938. Korespondencję wstępem teologicznym poprzedził ks. prof. Dariusz Zagórski, rektor WSD w Toruniu – co dość istotne, czytelnik bowiem już od początku lektury zauważa, że listy nie mają znaczenia tylko historycznego.

Sługa Boży doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożeń, wynikających ze współczesnych mu ideologii, szczególnie zaś marksizmu. Rozkochany w Słowie Bożym, podaje swoim umiłowanym diecezjanom konkretne rady duchowe, aby w czasach coraz większego zamętu mogli zachować wiarę (albo też rozpocząć w swojej duszy gruntowne odrodzenie życia nadnaturalnego). Szczególną bronią w walce duchowej jest według niego modlitwa: dla nas, katolików (...), to dźwignia potężna, to czynnik żywy stosunku rozwojów ludzkich, to gwarancja naszego wpływu na wypadki, to moc, przed którą znikają niemożliwości: "Co niemożliwe jest u ludzi, możliwe jest u Boga". Sam będąc właśnie człowiekiem modlitwy widzi więcej - może stąd właśnie umiejętność dostrzegania w innych dobra (nawet w listownej polemice z przeciwnikami) i podnoszenia ich, zachęcania do działania. A zadania apostolskie biskup wyznacza nie tylko kapłanom (zresztą w trakcie jego posługi w diecezji gwałtownie wzrosła liczba powołań), ale i świeckim (wskazując na kapłaństwo duchowe) - wszak żyjąc w zjednoczeniu z Bogiem, czyli żyjąc życiem nadnaturalnym, dążyć trzeba do rozwoju tego życia w duszach innych ludzi. Świętość zaś według Sługi Bożego jest czymś fascynującym - w taki sposób przedstawia chociażby św. Teresę z Lisieux czy też - w liście do młodzieży -zmarłego w opinii świętości (obecnie błogosławionego) Piotra Jerzego Frassatiego.

Redaktorzy dołączają do tomu jeszcze jeden, nieopublikowany list, przygotowywany przez biskupa na przełomie lat 1938/39 z okazji zbliżającego się dwudziestopięciolecia jego ingresu w diecezji i pięćdziesięciolecia kapłaństwa. Jubileusz ten okazał się początkiem drogi krzyżowej i pełnego zjednoczenia się biskupa z krzyżem Chrystusa przez więzienie, odłączenie od swego Kościoła i śmierć w odosobnieniu.

Jak wiemy, zakończył się właśnie etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego Biskupa Wygnańca - teraz w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zostaną zbadane akta procesowe, następnie zostanie sporządzone tzw. positio, czyli sumaryczne opracowanie całości materiału, wreszcie nastąpi dyskusja nad nim. Po pozytywnym zaopiniowaniu sprawy przez Kongregację zostanie ona przedłożona Ojcu Świętemu, który ma wyłączne prawo aprobaty heroiczności cnót i cudu dokonanego za wstawiennictwem kandydata do chwały ołtarzy, następnie zaś, po uzyskaniu aprobaty papieskiej, przygotowywany zostanie stosowny dekret, który zakończy proces dowodzenia. Tymczasem w Toruniu w kaplicy adoracji przy kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski (gdzie dom zakonny mają Siostry Terezjanki – zgromadzenie założone przez biskupa Szelążka, zafascynowanego duchowością św. Teresy z Lisieux) została wyłożona księga próśb i podziękowań za wstawiennictwo Sługi Bożego. Wierzyć można, że zwłaszcza te ostatnie napływać będą coraz częściej.

Katolicki Toruń

 

 

Attachments:
Download this file (Listy-pasterskie.pdf)Ukochani diecezjanie...[PDF]