ą                    

Modlitwa o beatyfikację

 

Boże, Ojcze
Wszechmogący,
który obdarzyłeś
sługę swego
Biskupa
Adolfa Piotra
pełnią
Chrystusowego kapłaństwa, 

mądrością w służbie
Kościołowi, dobrocią
serca
wobec ubogich
i pokrzywdzonych
oraz ukochaniem 

drogi duchowego dziecięctwa,
spraw, abyśmy
wsparci
jego przykładem
stale wzrastali
w wierze
oraz
w miłości
Boga i bliźniego.

Pozwól nam cieszyć się
jego chwałą w niebie
i udziel łask, 
o które Cię
za jego przyczyną
z pokorą i ufnością prosimy. 

Amen.

Licznik odwiedzin

0176775
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Zeszły tydzień
Ten miesiąc
Zeszły miesiąc
Całymi dniami
35
120
341
958
3546
4783
176775

Prognoza odwiedzin
96

6.51%
13.69%
3.72%
2.74%
0.84%
72.51%
Online (15 minutes ago):5
5 guests
no members

Your IP:18.234.247.75

 

Wyjątkowy jubileusz stulecia święceń biskupich sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka wpisał się w uroczyste obchody odzyskania przez Polskę niepodległości, do osiągnięcia której swój wkład i ofiarę życia wniósł on jako kapłan, biskup pomocniczy płocki i ordynariusz łucki.

Opowiedziała o tym w formie spektaklu grupa aktorów z Łucka (Ukraina), którzy przybyli do domu generalnego Sióstr świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Podkowie Leśnej. W sobotę 17 listopada 2018 roku, po mszy świętej w intencji rychłej beatyfikacji w kościele pw. Św. Krzysztofa, zagrali przedstawienie pt.: Kto we łzach sieje, w którym przybliżyli chwile z uwięzienia sługi Bożego, niesłuszne oskarżenia i przedłużające się przesłuchania. Parafianie w Podkowie Leśnej i zaproszeni goście na długo zapamiętają te sceny.

W niedzielę 18 listopada 2018 roku odbyła się uroczysta msza św. dziękczynna z okazji stulecia przyjęcia sakry biskupiej sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka w katedrze płockiej. Przewodniczył jej ks. Rektor WSD w Płocku – ks. dr  Marek Jarosz. W Eucharystii uczestniczyły siostry Terezjanki ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus założonego przez sługę Bożego z matką generalną s. Lucyną Lubińską, rektor PWSZ w Ciechanowie prof. Leszek Zygner, ks. Krzysztof Orlicki proboszcz z Kiwerc na Ukrainie oraz dziesięcioosobowa grupa aktorów z Łucka. Goście przyjechali z s. Aksaną Szczepańską Terezjanką, by uczcić jubileusz sakry biskupiej swego pasterza w katedrze płockiej, gdzie 100 lat temu – 24 listopada 1918 roku – ks. Adolf Piotr Szelążek otrzymał święcenia biskupie. Tam, po wspólnej eucharystii, odegrali sztukę pt. Kto we łzach sieje, która opowiada o wewnętrznych przeżyciach z więzienia sługi Bożego i jego deportacji do Polski.  

W homilii ksiądz rektor podkreślał, że czujność będąca darem Ducha Świętego pobudza do działania. Czujność, owoc Ducha Świętego nie słabnie nawet wówczas, kiedy ogląda zgliszcza i gruzy, bo wie, że zawsze ma budować, podnosić z upadku, szukać nowej nadziei i jest gotowa złożyć na ołtarzu ofiarę, która w przyszłości przyniesie nowe życie. Taką ofiarę z życia i wolności złożył sługa Boży. Budował, podnosił z upadku dusze wiernych, siał ziarna nadziei pośród gruzów wojny i niepewnej przyszłości. Jego trud zaowocował odrodzeniem po wielu latach diecezji łuckiej i zachowaniem wiary katolickiej na terenach pozbawionych kapłanów i możliwości sprawowanych sakramentów.

Goście z Ukrainy wraz z siostrami Terezjankami odwiedzili mury Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, gdzie ks. Rektor Marek Jarosz przybliżył historię miejsca i wygląd budynku za czasu biskupa Adolfa Piotra Szelążka jeszcze jako rektora tegoż seminarium oraz stan obecny uczelni.

Po obiedzie artyści udali się wraz z towarzyszącymi im siostrami Terezjankami w kierunku Stoczka Łukowskiego, miejsca urodzenia sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka, gdzie po raz drugi tego dnia przedstawili sztukę Kto we łzach sieje w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach. Nowa sala widowiskowa była wypełniona po brzegi, by wspólnie przeżyć prezentowany spektakl, poprzedzony mszą św. w kościele parafialnym w Stoczku Łukowskim. Młodzież i dzieci z terenu gminy przygotowały pod kierunkiem swych opiekunów program artystyczny, by w ten sposób uczcić jubileusz 100. rocznicy sakry biskupiej swego rodaka, podkreślając związek jego osoby z rocznicą odzyskanej przez Polskę niepodległości. Serdeczne podziękowania należą się wójtowi gminy Stoczek Łukowski panu Markowi Czub, za serdeczne przyjęcie gości za wschodniej granicy oraz pani dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach – pani Iwonie Brodzik – za bezcenną pomoc w zorganizowaniu i realizacji przedsięwzięcia przyjazdu gości z Ukrainy oraz umożliwienie im zaprezentowania przedstawienia dla tak licznie zebranych rodaków sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka.

Więcej zdjęć z Płocka:  Gość Płocki