Od wielu lat trwały badania archiwalne i prace zmierzające do zgromadzenia możliwie wszystkich dostępnych dokumentów dotyczących życia, posługi i duchowości sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka. Prace badawcze i szczegółowa kwerenda pozwoliła dotrzeć do wszystkich miejsc, w których mogły się znajdować materiały źródłowe, a które będą podstawą do wydanie opinii o sławie świętości życia i heroiczności cnót w prowadzonym procesie beatyfikacyjnym. Udało się przebadać:
- Archiwa państwowe w liczbie 16,
- Archiwa kościelne w liczbie 58,
- Biblioteki w liczbie 13.
Materiały zebrane dotyczą osoby ks. biskupa Adolfa Piotra Szelążka, różnych okresów jego życia: formacji w środowisku rodzinnym, formacji w seminarium duchownym, posługi kapłańskiej, działalności naukowej, działalności w organach państwowych, posługi biskupiej, aresztowania i procesu, wygnania z diecezji oraz działalności pisarskiej, można podzielić na następujące działy:
Dokumenty ks. biskupa Adolfa Piotra Szelążka
Dokumenty biograficzne
Prace ks. biskupa Adolfa Piotra Szelążka m.in.
- Książki i druki zwarte
- Artykuły: wydane drukiem i rękopisy
- Dokumenty normatywne
- Listy pasterskie
- Pisma okólne i zarządzenia
- Przemówienia okolicznościowe
- Kazania wydane drukiem i w rękopisy
Działalność ks. biskupa Adolfa Piotra Szelążka
- Działalność w instytucjach kościelnych, dotycząca m.in. podpisania Konkordatu
- Działalność duszpasterska w diecezji łuckiej
- Działalność charytatywna:
- Działalność różna w świetle Kronik (1912-1939)
Korespondencja ks. Biskupa Adolfa Piotra Szelążka
- Korespondencja ze Stolicą Apostolską
- Korespondencja z Nuncjuszami Apostolskimi
- Korespondencja z prymasami Polski
- Bogata korespondencja z biskupami i administratorami apostolskimi z Polski
- Korespondencja z instytucjami kościelnymi
- Korespondencja z instytucjami państwowymi
- Równie obszerna korespondencja z kapłanami w różnych sprawach i okresach swego życia, zarówno w czasie II wojny światowej, jak i w czasie pobytu w Zamku Bierzgłowskim
- Korespondencja ze Zgromadzeniem Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus
- Korespondencja z innymi zakonami i zgromadzeniami zakonnymi oraz instytutami
- Korespondencja z rodziną
- Korespondencja z osobami świeckimi
Zebrany materiał źródłowy, zgromadzony w Archiwum Postulacji, jest bardzo obfity oraz w znacznym stopniu dotychczas nieznany lub publikowany w niewielkich fragmentach, bądź w pojedynczych osłonach. Szczegółowa kwerenda, przeprowadzona w wielu miejscach w Polsce, jak i poza jej granicami, pozwoliła na zgromadzenie dużej liczby dokumentów oryginalnych. Obfitość zebranego materiału wskazuje również na to, że ks. biskup przez całe swoje życie prowadził bardzo aktywną i wielostronną działalność jako: ksiądz, wykładowca a także rektor seminarium, pracownik ministerstwa, biskup pomocniczy w Płocku, przede wszystkim jednak jako ordynariusz diecezji łuckiej, również w okresie, kiedy został zmuszony do opuszczenia diecezji. Warto zwrócić uwagę na ostatnie lata życia ks. biskupa spędzone poza własną diecezją, które według licznych źródeł, były nie mniej aktywne.