ą                    


Warning: Parameter 2 to modChrome_artvmenu() expected to be a reference, value given in /home/platne/serwer38537/public_html/biskupszelazek.pl/templates/bpsz28/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 3 to modChrome_artvmenu() expected to be a reference, value given in /home/platne/serwer38537/public_html/biskupszelazek.pl/templates/bpsz28/html/modules.php on line 39

Dk. Waldemar Rozynkowski

 Początki miejscowości

                      W świetle dotychczasowych badań archeologicznych nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać, czy przed przybyciem krzyżaków w miejscowości istniało miejsce warowne (grodzisko), prawdopodobnie nie. Nie oznacza to oczywiście, że sam obszar zajmowany dzisiaj przez Zamek Bierzgłowski, jak i najbliższa jego okolica nie były w ogóle zamieszkałe. Znane ślady osadnictwa pochodzą na pewno z okresu wczesnego średniowiecza. Do najstarszych dziejów osadniczych Bierzgłowa oraz okolicy nowe ustalenia mogą wnieść przede wszystkim kompleksowe badania archeologiczne, których niestety brakuje. Możemy się jednak odwołać do interesującego odkrycia skarbu z okolic Bierzgłowa pochodzącego z lat dwudziestych XI wieku. Co ciekawe, spotkamy w nim między innymi relikwiarzowy krzyżyk, zwany enkolpionem.

Czytaj więcej...

Dk. Waldemar Rozynkowski

Tekst opublikowany w: W. Rozynkowski, Ks. bp Adolf Piotr Szelążek (1865-1950)- biskup Wygnaniec, pochowany w kościele św. Jakuba, w: Nowe Miasto Toruń. 750 lat od lokacji, red. K. Mikulski. P. Oliński, W. Rozynkowski, Toruń 2014, s. 354-368.

 

Ks. bp Adolf Piotr Szelążek (1865-1950)
biskup Wygnaniec, pochowany w kościele św. Jakuba

         W grobowcu pod prezbiterium w kościele św. Jakuba został pochowany biskup diecezji łuckiej na Wołyniu ks. bp Adolf Piotr Szelążek. Ostatnie trzy i pół roku jego życia związane były w parafią świętojakubską. Warto przyjrzeć się bliżej jego osobie, a szczególnie jego związkom z parafią nowomiejską, gdyż po wygnaniu go z diecezji, była ona dla niego niejako parafią katedralną. Biskup Wygnaniec, tak sam o sobie pisał bp Szelążek, znalazł w tym miejscu zarówno dla siebie, jak i dla znacznej grupy kapłanów diecezji łuckiej, schronienie, zabezpieczenie materialne, a także miejsce spoczynku.

Czytaj więcej...