ą                    


Warning: Parameter 2 to modChrome_artvmenu() expected to be a reference, value given in /home/platne/serwer38537/public_html/biskupszelazek.pl/templates/bpsz28/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 3 to modChrome_artvmenu() expected to be a reference, value given in /home/platne/serwer38537/public_html/biskupszelazek.pl/templates/bpsz28/html/modules.php on line 39

Ks. bp A. P. Szelążek, biskup łucki, Odezwa do ukochanej młodzieży Wołyńskiej [z racji zawodów sportowych], Łuck, 17 czerwca 1926, Miesięcznik Diecezjalny Łucki 1(1926) nr 2, s. 73 – 74.

 Do ukochanej młodzieży Wołyńskiej

 Z całego serca błogosławię Wam w pracy na polu Wychowania fizycznego, jako też w studiach naukowych i w urobieniu charakterów.
Przepojone miłością Boga i Ojczyzny serca, umysły, dusze Wasze stanowią front obronny pokoju. Na Was zwrócone, są oczy wszystkich z wiarą, że o ten wał, mocniejszy nad wszystkie obwarowania, rozbiją [s. 74] się fale zła wszelkiego, agitacji antypaństwowej i knowań zarówno antyreligijnych jak i antypolskich.

 

Szkoła polska pozostanie zawsze ogniskiem patriotyzmu ducha poświęcenia się dla najwyższych ideałów wszechludzkich, sprawiedliwości i braterskiej miłości. Stąd w szranki życia iść będą szeregi ludzi, jaśniejących nauką i cnotą, aby jak gwiazdy, rzucane ręką Stwórcy na ciemne tło przestworów wszechświatowych tworzyli na naszym firmamencie ojczystym drogę świetlaną i bezpieczną dla licznych pokoleń, dążących do swych przeznaczeń.

Młodzieży przezacna! Ty zdolną jesteś podjąć, zadanie stworzenia na przyszłe szeregi lat jedności narodowej, która w Tobie najpierw pierwowzór i zapoczątkowanie znaleźć winna, a która żyje nade wszystko ofiarnością z własnej ambicji, sprawiedliwością w ocenie zasług współbraci, ich szczerym uznaniem, panowaniem nad sobą, szlachetnym podporządkowaniem się względom dobra ogólnego!

Skupieni przy Osobie Chrystusa Pana, Którego prorok zwie „Księciem Pokoju”, Synowie Prawdy, Synowie Światłości, Stójcie wiernie przy Jego Sztandarach, wiodących do Waszego i Ojczyzny triumfu!

Łuck, dnia 17 czerwca, 1926 r.

 

† ADOLF SZELĄŻEK, Biskup Łucki.

 

Odezwa powyższa została ogłoszona w Jednodniówce, wydanej przez Kuratorium z racji Zawodów Sportowych w Okręgu Szkolnym Wołyńskim.