ą                    


Warning: Parameter 2 to modChrome_artvmenu() expected to be a reference, value given in /home/platne/serwer38537/public_html/biskupszelazek.pl/templates/bpsz28/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 3 to modChrome_artvmenu() expected to be a reference, value given in /home/platne/serwer38537/public_html/biskupszelazek.pl/templates/bpsz28/html/modules.php on line 39

"Zapatrzony w Małą Świętą", to pierwszy tom pism Sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka zebrany w kluczy św. Teresy od Dzieciątka Jezus, opracowany przez s. Hiacyntę Augustynowicz - postulatora sprawy oraz prof. dr hab.  Waldemara Rozynkowskiego - historyka z UMK w Toruniu, zaangażowanego w badania historyczne podczas prowadzonego procesu beatyfikacyjnego. Książka zawiera wymianę korespondencji między Sługą Bożym bpem Szelążkiem a m. Agnieszką Martin, rodzoną siostrą św. Teresy od Dzieciątka Jezus, którą uznał za swą duchową matkę i szczególną przewodniczę po drodze dziecięctwa duchowego swej najmłodszej siostry. Treść listów wyraża stany duchowe samego biskupa Szelążka, jego zmagania o świętość życia, troskę o powierzoną mu diecezję i prowadzone dzieła, nade wszystko jednak pokazuje ogromną więź zarówno z Karmelem w Lisieux jak i duchową przyjaźń z "Małą Świętą" poprzez jej rodzoną siostrę m. Agnieszkę.

Oprócz korespondencji w pozycji książkowej zostały zebrane również kazania, list pasterski, pisma okólne dotyczące podejmowanych inicjatyw na terenie diecezji łuckiej, które poświęcone zostały św. Teresie od Dzieciątka Jezus.

Konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD napisał:

W praktyce beatyfikacyjnej jedną z bardzo ważnych spraw jest zgromadzenie pism kandydata na ołtarze. Kreślą one bowiem jego duchowy portret – cnoty, jakie praktykował, duchowość, którą żył, nabożeństwa, jakie żywił itp. Pisma kandydatów na ołtarze – późniejszych błogosławionych i świętych – poddane wcześniejszej cenzurze kościelnej, są publikowane i stają się duchowym pokarmem dla wiernych, pragnących kształtować w ich szkole swoje życie duchowe oraz czerpać inspirację z ich nauki i doświadczenia.

W taki sposób należy postrzegać inicjatywę publikacji Pism Sługi Bożego ks. biskupa Adolfa Piotra Szelążka, których niniejszy I tom jest zwiastunem. A ponieważ jednym z najbardziej charakterystycznych rysów duchowości Autora, założyciela zgromadzenia zakonnego sióstr terezjanek i pasterza diecezji łuckiej na Wołyniu, było „zapatrzenie się w Małą Świętą”, w obecnym tomie zgromadzono jego teksty o św. Teresie z Lisieux.

Lektura książki posłuży nie tylko do poznania szlachetnego i zatroskanego o dobro Kościoła Pasterza i Ojca, ale będzie także pomocą w podejmowaniu wyzwań nowej ewangelizacji.

 

Sługa Boży ks. bp Adolf Piotr Szelążek, Zapatrzony w Małą Świętą, Pisma, t. 1, s. Hiacynta Augustynowicz, Waldemar Rozynkowski, Wydawnictwo Karmelitów Bosych, Kraków 2015, ss. 178.